Jeden svět 2017

Dělá nám radost, když Vám můžeme oznámit, že i letos Jeden svět v Ústí nad Orlicí bude. A to již po deváté!

Tématem v roce 2017 je Umění spolupráce, která, jak se zdá, v našich podmínkách poslední dobou pokulhává.

Pro veřejnost máme připraveno 23 filmů. Začínat budeme v sobotu 1. 4. již v 10.00 dopoledne, a to dokumentem, který nese název Brouci. Po tomto filmu bude následovat debata s šéfkuchařem a spoluautorem knihy Hmyz na talíři. Beseda bude doplněna o hmyzí ochutnávku, která je zároveň součástí doprovodného programu. Budete mít tedy možnost přijít na film a debatu a jako bonus zažít malou degustaci sušeného hmyzu. Ten den vás budou čekat další 2 velmi zajímavé debaty. Ale o nich a všech následujících se dočtete konkrétněji v Programu. A jelikož je sobota 1. 4. prvním promítacím dnem, neobejde se bez Slavnostního zahájení, které započne v 19.00.

Co by to bylo za Jeden svět v Ústí nad Orlicí, kdyby jeho součástí nebyl nějaký zajímavý doprovodný program.


Rezervujte si své lístky už nyní na této stránce nebo nakupujte v prodejnách KONZUM.


V neděli si před filmem Epidemie svobody dáme přednášku a debatu o očkování s paní Martinou Suchánkovou, předsedkyní spolku ROZALIO – Rodiče za lepší informovanost a svobodnou volbu v očkování. Cílem přednášky je poskytnou zájemcům informace o tom, jaké očkování je u nás povinné a kdy jej děti musí dostat, jak je to v ostatních zemích Evropy, jaké jsou důvody „odmítačů“ očkování, jaké jsou důvody státu při prosazováni povinnosti očkovat, jaká jsou rizika neočkování, zda existují věrohodné statistiky vedlejších účinků a co ukazují a jistě i další. Získané informace lze pak dále rozvíjet v debatě po filmu s režisérkou filmu, který se právě této problematice věnuje. Vstup na přednášku je zdarma.

Úterý 4. 4. si budete moct trochu odpočinout od sledování dokumentů a pobavit se u divadelního představení IMPRA – IMAGINARIUM. Jak již název napovídá, jedná se o divadlo bez scénáře, bez předem zvoleného tématu, bez přípravy. Vše vzniká až přímo na jevišti. Hereckou improvizaci předvedou nositelé Studentské Thálie 2015.

V pátek 7. 4. bude promítání dokumentů obohaceno o jeden film, který není z produkce Jednoho světa. Jedná se o film Hasta la vista!, který vypráví příběh tří mladíků po dvacítce. Každý z nich má svůj handicap. Jeden je slepý, druhý na vozíku a třetí zcela ochrnutý.  Tyhle tři kluky však nespojuje jen handicap, ale především láska k vínu a ženám. Bohužel jim ale nebyly žádné sexuální zkušenosti přány. Se záminkou degustace vína se proto vydají do Španělska, aby svých prvních chvilek sexu konečně dostáli. Film s využitím humoru vypráví o síle lásky a přátelství a také o tom, že odhodlání a touha mohou bořit mnoho pomyslných hranic a bariér. Snímek na MFF Karlovy Vary získal dvakrát cenu diváků.

Doprovodný program doplní také 4 výstavy. Prostě krásná, kde budete mít možnost si v horním patře Malé scény prohlédnout fotografie 34 žen v různém věku – zdravotně postižené klientky z domova Pramen v Mnichově, které zažily „proměnu“, během které se jim věnovaly stylistky a kadeřnice tak, aby se každá z nich mohla cítit krásná a sebevědomá. Výstava je sbírkou fotografií, které vznikly po proměně.  

I další výstava se věnuje lidem se zdravotním postižením a nese název “Zdravotní postižení a rozvojová spolupráce: 10 faktů nebo omylů?”  Tušíme, v jakých poměrech a podmínkách žijí lide se zdravotním postižením u nás v Česku. Jak se však těmto lidem žije v rozvojových zemích? Co jsou fakta a co jsou omyly? Tato výstava bude mít své místo během festivalu v dolním patře Malé scény. Výstava je realizována neziskovou organizací SVĚTLO PRO SVĚT.

Třetí výstava bude umístěna v obchodním centru Nová Louže a její autoři jí pojmenovali “Od rozštěpu k úsměvu”Jaké to je, když váš život ihned na začátku přetne rozštěp? Tomu se věnuje spolek Šťastný úsměv, který ve spolupráci s fotografkou Lenkou Hatašovou vytvořil sérii fotografií na toto téma. Rozštěp je jednou z nejčastějších vrozených vývojových vad a informovanost české veřejnosti o této vadě bohužel není dostatečná. Posláním výstavy je boření mýtů, které jsou s rozštěpy spojeny, a detabuizace celého tématu.

A poslední, avšak rozhodně neméně zajímavou bude výstava “20 portrétů Asistence” na Mírovém náměstí. “Říkejme tomu dobrý skutek, karma nebo cokoliv, ale hlavně že něco vracíme světu”. I takto může na svou činnost Paul Whitaker. Působí jako asistent v obecně prospěšné společnosti Asistence, která  pomáhá lidem s tělesným a kombinovaným postižením. A přesně o takové pomoci, o vztahu mezi asistentem a klientem a o mnohém dalším je tato výstava.

Už se stalo tradicí, že na orlickoústeckém Jednom světě máte možnost pomoci také koupí Fair Trade produktů a letos opět i výrobků organizace CEDR. Koupí produktů tzv. spravedlivého obchodu (Fair Trade) podpoříte zemědělce, aby měli možnost se uživit svou vlastní prací, dostali za ni spravedlivě zaplaceno a zároveň tím také přispějete k ochraně životního prostředí. Nákupem výrobků organizace CEDR podpoříte klienty této organizace, jejímž posláním je pomáhat lidem s duševním onemocněním, zlepšovat jejich životní podmínky a vytvářet vhodná pracovní místa pro osoby obtížněji zaměstnavatelné.

Festival ukončíme opět v sobotu, a to 8. 4. V 19.00 vás čeká Slavnostní zakončení, po kterém si pustíme poslední festivalový snímek Normální autistický film doplněný o debatu se samotným režisérem dokumentu.

I letos je toho opět mnoho, na co se můžete těšit. A my pevně věříme, že si 9. ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět v Ústí nad Orlicí užijete.

1. TZ - Jeden svět 2017 v Ústí nad Orlicí - pdf 2. TZ - Jeden svět 2017 v Ústí nad Orlicí - pdf 3. TZ - Jeden svět 2017 v Ústí nad Orlicí - pdf

© 2014 Dominika Čermáková