Jeden svět 2015 v Ústí nad Orlicí začíná - Spousti

Jeden svět 2015 v Ústí nad Orlicí začíná

Už jen 2 dny zbývají do zahájení MFF Jeden svět v Ústí nad Orlicí. Začínáme ve středu 8. dubna v  15.00 dokumentárním snímkem Národní hra.

Po něm bude následovat Opři žebřík o nebe s debatou s pražským biskupem Václavem Malým a režisérkou filmu Janou Ševčíkovou, se kterými si budeme povídat nad otázkou „Jaká může být úloha víry a náboženství v naší ateistické zemi?“. To ale není vše, co vás ve středu čeká. Hned poté totiž následuje slavnostní zahájení, bez kterého by se Jeden svět neobešel a navážeme dokumentem silným dokumente Bojovníci ze severu, u kterého by bylo velkou škodou nepřipojit debatu, a tak i poté si budeme povídat s Mons. Václavem Malým a Assemem Attasim – mluvčím iniciativy syrskarevoluce.cz, který v ČR žije již patnáct let a řadí se mezi odpůrce jak islamistů, tak režimu prezidenta Bašára Asada.

Celkem je pro vás připraveno v pěti dnech 19 dokumentů a 6 debat, jejichž celý program včetně možnosti rezervovat vstupenky, je již uveden na těchto stránkách.

kamsibuhchodiprosulNesmíme ale opomenout zmínit také doprovodný program, který je letos zase o něco bohatší než loni. Po celou dobu festivalu máte možnost si prohlédnout některou ze tří výstav. Kam si Bůh chodí pro sůl zve k nahlédnutí do každodennosti etiopských žen a dětí putujících dlouhé kilometry za vodou, dětských prostitutek z předměstí Addis Abeby či dětí trávících své dny u tkalcovských stavů. Představuje však také barevnou rozmanitost života kmene Hamerů, nezdolnost mužů pracujících v solném kráteru, či naději, kterou do vesnických komunit přinášejí školy postavené v rámci rozvojových projektů. Autorkou fotografií je Jarmila Kovaříková (1979), jejíž sociálně laděné reportáže z rozvojových zemí vycházejí v českých i zahraničních médiích.

Neméně zajímavá výstava je umístěna v prostorách Nové Louže a nese název NO COMMENT. Ta uvádí nejlepší české a slovenské karikatury přihlášené do soutěže Novinářská cena 2013, která veřejně oceňuje kvalitní českou a slovenskou žurnalistiku. Kreslené vtipy Vladimíra Renčína, Pavla Reisenauera a třicítky dalších autorů budou k vidění v prostorách Nové Louže od neděle 5. 4. do poloviny měsíce dubna. Výstava obsahuje například vítěznou sérii ilustrací pro deník Právo českého karikaturisty Vladimíra Renčína i práce nominovaných slovenských autorů Mikuláše Sliackyho a Natálie Ložekové. Nejvíce karikovanou osobností předloňského roku byl prezident Zeman, velmi častým námětem kreslených vtipů jsou ale i aféry slovenského soudnictví či korupční kauzy ve fotbale. Ač se často jedná o celkem smutné záležitosti, zaručujeme, že se u nich budete moc dobře bavit.

Třetí z výstav představovaných v rámci Jednoho světa v Ústí jsou Příběhy bez konce – Beztrestné násilí na severním Kavkaze. Žádný jiný region na evropském kontinentu nezkusil za posledních dvacet let tolik jako severní Kavkaz. Dvě ničivé války, terorismus, do současnosti všudypřítomné násilí a nespravedlnost. Ani dnes přitom situace na tomto kousku země na hranicích Evropy zdaleka není mírová a lidé se dál oprávněně bojí o svoji bezpečnost. Čečensko, Dagestán, Ingušsko – problémy každé z republik severního Kavkazu se v mnohých ohledech liší, společným jmenovatelem je ovšem beztrestnost bezpečnostních složek státu, která v tamních společnostech kumuluje pocit nespravedlnosti a bezmoci a jen komplikuje a oddaluje skutečné řešení problémů regionu.  Výstava formou komiksu zprostředkovává dvanáct skutečných lidských příběhů, které zachycují současnou situaci v oblasti lidských práv.

Den_opričníka2

Výjimečně nebude ústecký Jeden svět probíhat jenom v Malé scéně, protože tam by se prostě divadelní představení Den opričníka nevešlo. V pátek 10. 4. od 20:00 tak můžete v Roškotově divadle zakusit pocit, kdy totalitní moc opět ovládá životy každého člověka. Studio Hrdinů Praha uvede hru Den opričníka, ve které září člen činohry Národního divadla pan Karel Dobrý.  V roce 2013 získal za svůj výkon Cenu Alfréda Radoka a řadu dalších ocenění. V roli opričníka, tradičního ochránce ruských carů, předvede divákům vizi totalitní moci, v případě novely Vladimíra Sorokina vizi putinovského Ruska roku 2027. Vstupenky si můžete kupovat v Informačním centru na radnici. Cena je 250,- Kč. Pokud ještě nějaké lístky zbudou, budou k zakoupení i na místě v pokladně, ale doporučujeme na to nespoléhat.

Kromě všech těch dokumentů přichystané přímo Člověkem v tísni, můžete shlédnout i jeden krátkometrážní od devatenáctiletého dokumentaristy Lukáše Matějčka z Ostravy. Ten v pátek ve 22.00 v Malé scéně uvede svou desetiminutovou filmovou zpověď o cestě na Zakarpatskou Ukrajinu. Cílem výpravy, jež se zúčastnil na podzim minulého roku, bylo poskytnutí potřebné humanitární pomoci chudým romským rodinám, aby se tak alespoň minimálně zlepšila jejich životní úroveň.  Během půlhodinového bloku se s námi autor podělí o své zážitky, jež dokazují, že na světě stále existují lidé, kteří by si zasloužili více pozornosti, než se jim doposud dostává.

A nakonec nesmíme zapomenout zmínit festivalový stánek, kde jsme pro vás v letošním roce připravili několik překvapení. Místo suvenýrů z daleké Namibie si z festivalu můžete odnést výrobky z nedalekých dílen Domova pod hradem Žampach. V průběhu celého festivalu na Vás budou v prostoru šatny Malé scény čekat ručně tkané koberečky, keramické hrnky a misky, ale také další výrobky z různých materiálů, které pro Vás připraví šikovné ruce klientů ze Žampachu. Určitě si s sebou tedy nezapomeňte vzít nějakou tu kačku navíc. Další novinkou pak je nabídka výrobků firmy ZOOT z jejich kolekce nazvané Dobro. Zisk z každého výrobku v této kolekci putuje na účet konkrétní „dobré“ věci, kterou se rozhodnete nákupem podpořit. O podrobnostech se více dozvíte v našem stánku. Např. zakoupením festivalového trička nebo tašky podpoříte přímo organizátory Jednoho světa. Tradičně pak v našem stánku nebudou chybět čokolády, káva a další pochutiny s logem Fair trade. Spravedlivý obchod dává lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Dostávají spravedlivě zaplaceno, pěstují s ohledem na životní prostředí a jejich děti můžou chodit do školy.

Těšíme se, že pro vás letošní Jeden svět bude nezapomenutelným zážitkem a využijete jeho program tak, jak jen bude ve vašich možnostech.

Komentáře

Zpět na stránku aktualit

© 2014 Dominika Čermáková