Jeden svět 2020 - Spousti

Jeden svět 2020

Jeden svět 2020 Ústí nad Orlicí

Už se to blíží! Jeden svět 2020 v Ústí nad Orlicí odstartuje 28. 3.

„Až naprší a uschne“ – heslo Jednoho světa 2020

Pod heslem „Až naprší a uschne“ se budou ukrývat především dokumenty zabývající se klimatickou krizí. Klimatická krize je totiž téma, o kterém se hovoří stále více. Nehovoří o ní pouze odborníci, ale také média, politika a jedná se také o časté téma probírané s přáteli v hospodě.

A na jaké dokumenty se můžete těšit právě v Ústí?

Do nabídky se nám dostaly hned 2 vítězné dokumenty z festivalu Sundance. Jedním z nich je Pro Samu, ve kterém syrská filmařka odhaluje dramatický příběh zachycující nekončící konflikt. Celý film má sloužit jako svědectví pro svou čerstvě narozenou dceru Samu. Tímto dokumentem zahájíme.

Dalším vítězným dílem je snímek Země medu, vyprávějící příběh divoké včelařky Atidže. Film nabízí nejen pohled na mizející řemeslo v dechberoucích sceneriích hornaté oblasti Severní Makedonie, ale je i silným podobenstvím o stavu naší civilizace. Tím naopak budeme zakončovat.

Doprovodný program také bude

Co by to bylo za festival, kdybychom Vám nedali od dokumentů trochu oddech a nenavrhli vám variantu B.

Můžete se těšit na 2 velmi zajímavé výstavy. Jednou z nich je Women Who Stay (Ženy, které zůstaly). Jedná se o projekt slovenské novinářky Magdaleny a mexicko-amerického fotografa Noela. Nádherné fotografie popisují příběhy žen, které zůstávají ve svých zemích původu, zatímco jejich rodinní příslušníci migrují. Jedná se tak opět o odlišný pohled na migraci.

Druhá výstava nese název Nestáli stranou, která má za cíl připomenout příběhy slavných i dnes již neprávem opomíjených sportovců, kteří v osudových okamžicích naší novodobé historie neváhali a zapojili se do boje za svobodu a demokracii. 

Nezapomeňte si zajistit co nejdříve vstupenky na promítání dokumentu V síti, které proběhne 27. 3. v Roškotově divadle. Dokument se věnuje tématu zneužívání dětí na internetu. V mrazícím experimentu se z predátorů na českém internetu stává kořist. Zástupy mužů čekají, aby si mohli “popovídat” s 12letými dívkami. Vstupenky jsou v prodeji od 2. 3. v IC v Ústí nad Orlicí.

Celý program včetně toho doprovodného naleznete na nově vzniklém webu js.spousti.cz

I tam si můžete rezervovat vstupenky, a to od 15. 3.

Na co půjde výtěžek?

No přeci na projekt #babiJede. Projekt “Cycling without age” už funguje po celém světě a spojuje starší a mladší generaci, při výletech na kolo-rikšách.

My plánujeme do tohoto projektu zapojit i Ústí nad Orlicí a snad už brzy po skončení festivalu budou moci babičky a dědečkové z Centra sociální péče Štěpnice “brázdit” okolí města za pomoci dobrovolníků z centra Světlo.

Těšíme se na Vás na Jednom světě 2020 opět v Malé scéně.

© 2014 Dominika Čermáková